Spis treści
Porady
Program odchowu cieląt - Polmass SA
Jak uzyskać dobrej jakości kiszonkę.
Przyczyny wypadania odbytu u świń
Melfeed dodatek energetyczny w żywieniu
Zalecenia dla kupujących prosięta do tuczu
Błędy w tuczu otwartym
Bioasekuracja w chowie świń
Jesienne opryski herbicydem
Odchwaszczanie zbóż jesienią
Legato Plus 600sc
Maraton 375sc
Glean 75WG
Herbagreen w uprawie rzepaku i pszenicy
Herbagreen w uprawie cebuli
Automaty paszowe dla tuczników
Automaty paszowe dla warchlaków
Automaty paszowe dla macior
Automaty dla prosiąt
Automaty TUBO warchlakowe
Automaty TUBO Tucznikowe
Kojce porodowe dla loch
Koryta dla trzody chlewnej wpiane w ruszt
Poidła smoczkowe
Poidła zbiornikowe
Poidła miskowe
Pozostałe poidła i karmidła
Tolurex 500sc na miotłę zbożową
CO DRUGI CIELAK W POLSCE PIJE PREPARATY MLEKOZASTĘPCZE POLMASS S.A.
Turbo Drink, aby wzmocnić krowę po wycieleniu
Biegunka u cieląt - STOP ! Stopper Drink
Poidła dla bydła
Dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych
Agresja u świń
Flushing loch
Mycosorb - kiedy mykotoksyny w paszach dla krów
Komórki somatyczne w mleku
Dipping strzyków
Obliczanie mas i objętości produktów w gospodarstwie rolnym
Zasady prawidłowego owijania balotów kiszonki.
Jak najprościej obliczyć zapas kiszonki?
Brakowanie krów mlecznych
Warunki środowiskowe w pomieszczeniach gospodarskich dla trzody chlewnej
Parametry wzrostu prosiąt
Herbagreen Basi w uprawie rzepaku to konieczność
Herbagreen Basic w uprawie kukurydzy
PROLYS WT doskonały koncentrat dla warchlaków i tuczników
Receptura prestarteru - bez stresu o odchów prosiąt
Specjalistyczne dodatki dla loch w okresie okołoporodowym
Herbagreen i Fertill technologia nawożenia XXI wieku
Wszystkie strony

 

 Prawidłowe owijanie balotów kiszonki. Najczęstsze błędy.

Baloty są bardzo popularną metodą kiszenia pasz. Zaletami tej metody są wygodne sposoby skarmiania już gotowej paszy, a także praktyczny proces przygotowania. Wielu rolników popełnia jednak błędy w procesie owijania balotów folią do sianokiszonek. Często nawet drobne błędy skutkują pleśnieniem kiszonki i co za tym idzie stratami.

Producenci oferują wiele folii do sianokiszonek. Folie do sianokiszonek występują w różnych cenach, są trój- lub pięciowarstwowe, o szerokości 50 lub 75 cm. Wybór producenta jest indywidualną wolą rolnika, a często jego kieszeni. Pamiętać należy, że nie zawsze winę za nieudaną sianokiszonkę można zwalić na złą jakość folii do sianokiszonek

Naciąg folii

Folia w trakcie owijania powinna być odpowiednio naciągnięta. Odpowiedni naciąg gwarantuje optymalne wykorzystanie właściwości klejących i elastycznych folii. Dobrze nawinięta folia sianokiszonkarska zapewnia balotom szczelność stwarzającąc idealne warunki procesom kiszenia. Jaki więc powinien być naciąg folii? Folia powinna być naciągnięta tak aby jej szerokość zmniejszyła się o około 20%. Przy folii o szerokości 50 cm jest to szerokość ok. 40 cm. Z racji różnej rozciągliwości folii różnych producentów, dobrze jest sprawdzać odpowiedni naciąg po każdorazowej zmianie marki folii.

Ilość obrotów

Panują różne opinie: jedni uważają, że należy owijać baloty wykorzystując 24 obroty owijarki, inni są zdania, że 22, jeszcze inni mówią o 26 i więcej obrotach. Prawdą jest, że aby nawinąć na balot jedną warstwę folii o szerokości 50 cm, potrzeba 11-12 obrotów owijarki. Jednokrotne owinięcie balotu daje podwójną warstwę folii ponieważ folie na siebie zachodzą w ok. 40-50 %. Przy dwukrotnym (czterowarstwowym) owijaniu należy więc stosować od 22 do 24 obrotów. Gdy zielonka jest mocno podsuszona zaleca się większą ilość obrotów, dającą 6-8 warstw folii.

Upadek balotów z owijarki

Ważnym momentem w procesie owijania balotów jest ich upadek w owijarki na ziemię. Bardzo łatwo wtedy o uszkodzenie mechaniczne powłoki folii sianokiszonkarskiej i rozszczelnienie balotu. Aby temu zapobiec należy starannie przygotować podłoże w miejscu gdzie upadają baloty. Należy usunąć wszelkie ostre przedmioty, kamienie. Uszkodzić folię mogą nawet świeżo skoszone i sterczące ostre źdźbła trawy!

Dowóz na miejsce składowania

Świeżo nawinięty balot najlepiej od razu przetransportować na miejsce stałego składowania. Dlaczego? Po pierwsze, każdorazowe, nawet delikatne przewożenie, powoduje ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Po drugie, świeżo rozciągnięta folia do balotów wysoką elastyczność, która z czasem maleje. Jeśli świeży balot zmieni swoje położenie, folia się łatwo do nowego ułożenia dopasuje. Jeśli przewieziemy balot po jakimś czasie od owijania (po czterech tygodniach), folia może już nie mieć dobrej elastyczności – może dojść do rozszczelnienia, folia nie będzie dobrze przylegać do całej powierzchni balotu.